home Inne Krótkowzroczność u dzieci

Krótkowzroczność u dzieci

Wady wzroku mogą pojawiać się u nas w każdym wieku. Niestety, coraz częściej stwierdzane są one u najmłodszych, a najczęściej spotykana z nich to krótkowzroczność. Bardzo ważne jest, aby obserwować dziecko i w porę podjąć odpowiednie kroki, ponieważ wada ta utrudnia nie tylko funkcjonowanie w szkole, czy przedszkolu, ale może też wpływać na szybkość rozwoju malucha. Odpowiednio dopasować okulary korekcyjne pomogą jednak skutecznie rozwiązać ten problem.

Dlaczego krótkowzroczność pojawia się u dzieci?

Najczęściej winić w tej kwestii możemy nasze geny, które przekazujemy dzieciom. Jeżeli rodzice noszą okulary, wysoce prawdopodobne jest, że również dziecko będzie miało wadę wzroku. Bywa, że wpływ na to mają też inne czynniki. Dzieci wiele godzin spędzają przed telewizorem i komputerem, a nawet przed ekranem smartfona. Tego typu światło, o dużym natężeniu bardzo negatywnie wpływa na ich wzrok, który dopiero się rozwija. Poza tym, wskazane jest, aby dzieci patrzyły w dal, a nie tak blisko.

Metody walki z krótkowzrocznością

Bardzo ważne jest, aby pomóc dziecku i udać się z nim jak najszybciej do okulisty, jeśli maluch skarży się na złą jakość widzenia lub rodzic ma swoje podejrzenia. Dobrze dopasowane okulary korekcyjne są w stanie zniwelować wadę wzroku i sprawić, że dziecko będzie rozwijało się w takim samym tempie, jak jego rówieśnicy.