home Inne Transport i sadzenie dużych roślin

Transport i sadzenie dużych roślin

Zasadzenie drzewek w formie dwumetrowej sadzonki sprawia, że na dojrzałe i dające w miarę satysfakcjonujący cień czy intymność drzewo czekać trzeba około pięciu lat. Natomiast duże rośliny oferowane przez coraz liczniejsze szkółki ogrodnicze mają ten okres wzrostu za sobą, są odpowiednio pielęgnowane i formowane, aby wyglądać jak najatrakcyjniej i zasadzone w nowym miejscu niemal od ręki dodają uroku.

Złote zasady przesadzania i transportu

Wydanie sporych środków na duże rośliny u http://greengarden.com.pl/szkolka-roslin/oferta/duze-rosliny to domena przede wszystkim dużych projektów i inwestycji, rzadziej na taki krok decydują się indywidualni klienci potrzebujący np. odmienić swój przydomowy ogród. Niemniej tak jedni jak i drudzy powinni obowiązkowo pamiętać o kilku złotych zasadach związanych z transportowaniem i przesadzaniem takich okazałych egzemplarz w nowe miejsce:

  • konieczne jest zabezpieczenie systemu korzeniowego drzewa odpowiednimi workami organicznymi;
  • drzewo należy przesadzać z jak największą ilością naturalnego gruntu;
  • w transporcie stosować trzeba odpowiedni ciężki sprzęt do przewozu materiałów wielkogabarytowych;
  • warto wybrać w nowym miejscu stanowisko zbliżone do stanowiska z miejsca pochodzenia pod kątem nasłonecznienia, ekspozycji na deszcz czy silny wiatr oraz składu mineralnego gleby;
  • drzewo w trakcie załadunku i rozładunku powinno być dodatkowo asekurowane przed złamaniami i uszkodzeniami mechanicznymi czy odkształceniami, pęknięciami itp.

Fachowa pomoc i doradztwo

Naturalnie nie każdy ogrodnik-amator musi wiedzieć, jak przygotować się do procesu, jakim jest przesadzanie i adaptowanie dojrzałego drzewa. Dlatego wszędzie tam, gdzie sprzedawane są duże roślin liczyć można nie tylko na fachowe doradztwo w zakresie samej pielęgnacji ogrodniczej. Szkółki te i centra ogrodnicze mają także doświadczenie w organizowaniu całej logistyki związanej z tym niełatwym zadaniem i wspierają klienta na każdym jego etapie.